Dziś na hot-print zajrzymy pod skorupkę druku gazet w dużych ilościach. Porozmawiamy krótko i na temat o biznesie, historii oraz produkcji. Do dzieła!

Historia

Gazety zaczęły się ukazywać dopiero w roku 1609, gdy to doszło do wydania pierwszego tego typu dzieła rozrywkowo-informacyjnego. Relation i Aviso były to jedne z pierwszych. Pierwsza gazeta codzienna ukazywała się od 1650 roku w Lipsku. Jak na tak młody wynalazek w 1700 roku gazety czytała znaczna część populacji Europy.

Produkcja

Przygotowanie gazety dzieli się na wiele podkategorii. Przede wszystkim musimy posiadać:

  • szablon graficzny;
  • obrobione zdjęcia;
  • gotowy egzemplarz w formie wirtualnej;
  • drukowanie.

My dzisiaj głównie zajmiemy się tym ostatnim aspektem. Druk taki jest wykonywany na maszynach rolowych. Co to oznacza? Otóż na takich maszynach były drukowane gazety oraz tygodniki bardzo często. Takie maszyny rolowe to potężne fabryki, często zajmujące olbrzymie hale. Tak się właśnie składa, że do obsługi produkcji w tempie 100 000 egzemplarzy na dzień potrzeba jednej osoby.

Biznesowe podejście

Wydrukowanie przeszło 7 500 egzemplarzy gazety o wielkości 20 stron A4 będzie nas kosztować około 30 groszy. Jeśli tą liczbę zwiększymy o dodatkowe zero może się okazać, że za całość zapłacimy do 40% mniej. To wszystko dlatego iż maszyny rolowe lepiej pracują przy większych nakładach z powtarzającym się wzorem. Produkcja, koszta eksploatacji, a co najważniejsze pracownicze, są o wiele niższe.