Historia potrafi wiele nauczyć. Ta historia nauczy nas również czegoś ważnego, co to takiego? A o tym dowiecie się po przeczytaniu tego postu.

Wizytówka to wynalazek jakich wiele. Ktoś coś kiedyś wymyślił i ta rzecz była powtarzana przez wieki. To oczywisty schemat, ale jakim cudem wizytówki zostały wynalezione dopiero w XV wieku? Czy to nie było aby przypadkiem tak, że jeden wynalazek rodzi kolejne?

Wynalezienie papieru

wiek XV to istny wybuch przemysłu papierniczego. Na pomysł stworzenia papieru wpadli Chińczycy. To oni jako pierwsi również wymyślili wizytówki. To bardzo ważne, że zrobili to oni bo dzięki temu po dzisiejszy dzień możemy cieszyć się na całym świecie papierem. Gdyby zrobiła to Europa to najprawdopodobniej technika wyrobu papieru po dzisiejszy dzień nie wyszła by na jaw. Oczywiście trochę przesadzam, ale jak na tamte czasy Chiny miały lepsze i większe stosunki z krajami, zaś Europa była otwarta tylko na Europę co rodziło konflikty.

Efekt łańcucha

Tak samo jak w łańcuchu pokarmowym najpierw jest pewien moment w którym zwierze ginie, a następnie obrywa przez to kilkanaście gatunków więcej i odwrotnie. Tak samo jest tutaj. Dzięki temu, że wynaleziono papier po dzisiejszy dzień powstało wiele wynalazków z zastosowaniem papieru w praktyce. Okazało się, że dzięki papierowi do dziś potrafimy i wiemy aż tyle. Nie chodzi o to, że nie pisaliśmy przed XV wiekiem, bo już wtedy znaliśmy papier, tylko, że winnej postaci. W tym czasie papier był już dostępny nawet dla biednych osób, co było niesamowitą przemianą. Coraz więcej osób mogło korzystać z książek, a po wynalezieniu maszyny do pisania, oczywiście ręcznej okazało się, że w bardzo szybki sposób mogliśmy drukować w nieskończoną ilość książki o czymkolwiek tylko chcemy. Był to prawdziwy przełom! Tak więc jeśli myślisz, że jeden wynalazek nie powoduje fali innych to jesteś w błędzie!

Wiejec informacji na temat wizytówek znajdziesz tutaj